MUSZYNA ZABYTKI

1. Ruiny zamku na Baszcie

Na terenie parku znajdują się ruiny zamku, dwie pijalnie wody mineralnej, siłownie plenerowe, boisko do gier zespołowych, kamienne plansze do gry w szachy, a także wiaty wypoczynkowe. Ludzie ceniący relaks mogą skorzystać z kąpieli słonecznych na plażach po obu stronach malowniczych kaskad wodnych na potoku Szczawnik. Przez park przebiega również ścieżka rowerowa, która łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym na najwyższy szczyt wschodniego pasma Beskidu Sądeckiego – Jaworzynę (1114 m n.p.m.).

2. Szlak Architektury Drewnianej

Szlak ma długość ponad 1 500 km i obejmuje 253 zabytkowe obiekty drewniane, m.in. kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory, wille i skanseny. Powstał w 2001 roku. Osiem obiektów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Najwspanialszym zabytkiem Muszyny jest dawna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki) – to najstarsza drewniana cerkiew w polskich Karpatach, która w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Warto na trasie zobaczyć: Cerkiew pw. św. Dymitra w Leluchowie, Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Dubnem, Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Wojkowej , Cerkiew pw. św. Dymitra w Szczawniku , Cerkiew pw. św. Łukasza w Jastrzębiku, Cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce, Cerkiew pw. św. Dymitra w Złockiem , Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Żegiestowie

3. Cmentarz żydowski

Położony jest przy ulicy Ogrodowej, ulicy słynącej z poezji Adama Ziemianina. Cmentarz żydowski powstał prawdopodobnie w końcu XIX w. Obecnie znajdują się na nim 84 obiekty, większość z nich jest w różnym stopniu uszkodzona, a część zachowana tylko fragmentarycznie. Przyglądając się  rozplanowaniu cmentarza i rozmieszczenia istniejących macew, można sądzić, że w roku 1939 ilość pochówków mogła wynosić nawet ponad 300.

4. Muzeum Regionalne

Budynek będący siedzibą Muzeum Regionalnego “Państwa Muszyńskiego” jest rekonstrukcją zabytkowego XVIII wiecznego budynku potocznie nazywanego “Zajazdem”. Zgromadzono tu blisko 300 eksponatów dotyczących dziejów Muszyny i okolic.

Zabytki w Muszynie – poznaj historię Beskidu Sądeckiego

Pozostawione przez przodków zamieszkujących obszar Beskidu Sądeckiego zabytki oraz obyczaje są niezwykle interesujące. Na przestrzeni wieków przybywało zabytków, które zachowały się do dziś w bardzo dobrym stanie dzięki czemu ciągłe możemy je podziwiać. Wszystko za sprawą starań mieszkańców jak i też odwiedzających Muszynę gości, którzy zauroczeni klimatem i urodą tej miejscowości dołożyli starań aby mogła ona cieszyć również przyszłe pokolenia. Same dzieje muszyny sięgają aż XII wieku co jedynie pokazuje jak wiele pod względem historii ta miejscowość ma do zaoferowania. Dogodne położenie w dolinie Popradu przełożyło się na bujny rozwój handlowo-gospodarczy Muszyny i budowę licznych obiektów, które dziś postrzegamy jako zabytki.