Muszyńskie Ogrody Biblijne stanowią największą atrakcję okolicy pod względem ekumenicznym. Poprzez ukazanie treści biblijnych, mają skłaniać przyjezdnych do modlitwy i rozmyślań. Usytuowane są na terenie Kościoła Parafialnego Św. Józefa.
Największe tego typu Ogrody w Polsce o powierzchni 1 ha. Znajdziemy tu 5 ogrodów tematycznych: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. W tych niesamowitych ogrodach znajdują się opisywane w Biblii gatunki roślin, miniaturowa architektura oraz różne rzeźby ilustrujące wybrane tematy z Pisma Świętego.
Ogrody Zmysłów, inaczej zwane Ogrodami Sensorycznymi, są jeszcze mało rozpowszechnionym w Polsce pomysłem przystosowania parków nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych (także dla osób niewidomych). Z ogrodów sensorycznych może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak.
Ogrody Zmysłów w Muszynie podzielone są na osiem stref: strefa zdrowia, zapachu, dźwięku, zapachowo-dotykowa, smaku, wzroku oraz strefa Afrodyty, Ogród Baśni i Legend
W ogrodach zmysłów na samej górze znajduje się wieża widokowa, z której dostrzec można Tatry Słowackie.
Zwiedzanie: bezpłatne – ogólnodostępny park zdrojowy
Najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów. Park nawiązuje do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Znajdziemy tutaj chatki czarownicy, domki zielarki, młynarza i mieszczki. Poznamy historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie.
Ogród położony jest w uzdrowiskowej dzielnicy Muszyny (Aleja Zdrojowa, Zapopradzie) za Pijalnią Antoni. Magiczny Ogród ma powierzchnię ponad 27 tys. m2 . Znajdują się tam posągi z piaskowca przypominające bogów greckich, liczne muzy i pory roku, a całość dopełniają piekne, rozłożyste stawy rekreacyjne oraz bajkowe alejki spacerowe. Alejki wtopione w przepiękną zieleń są idealnym miejscem na spacery i odpoczynek.
Ogrody otwarte są przez całą dobę, warto więc je również odwiedzić wieczorową lub nocną porą – wówczas oświetlenie nadaje im dodatkowego uroku i wyjątkowego klimatu.
Przechadzając się ścieżkami można odwiedzić 4 ogrody tematyczne: skalny, nowoczesny, antyczny i francuski.
Na terenie magicznych ogrodów nie mogło zabraknąć zwierząt. Docierając do stawów można podziwiać i nakarmić rybki, kaczki oraz łabędzie (karmę można nabyć w automacie usytuowanym przy stawie). W dalszej części ogrodów znajdują się woliery z ptakami pochodzącymi z różnych stron świata- stanowiących niezapomnianą atrakcję dla najmłodszych gści.
Park miłości jest integralną częścią Ogrodów muszyńskich bezpłatnie udostępnianych dla zwiedzających
Położona jest w Parku Zdrojowym Zapopradzie (ul Aleja Zdrojowa).W Pijalni tej można napić się orzeźwiającej wody leczniczej wydobywanej z odwiertu o głębokości 120 m. Woda ta w swoim składzie ma m.in. dużą zawartość magnezu a stosowana jest w leczeniu chorób układu trawienia, chorób dróg moczowych, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, osteoporozy oraz otyłości.
Obecnie w Pijalni mieści się również Kawiarnia, będąca integralną częścią Kawiarni Dworu Starostów proponując kawę, ciasta i napary herbaciane serwowane przez mieszczki muszyńskie.
Korzystanie: bezpłatne, obiekt czynny w sezonie wiosenno-letnim
Wypływa ze skarpy przy drodze wylotowej z Muszyny w kierunku Leluchowa, ok. 3,5 km od muszyńskiego rynku. Nazwa źródła pochodzi od osiedla, na którym się znajduje. Ujęcie to w okresie międzywojennym nazywano Źródłem Marszałka Piłsudskiego. Udostępniona woda lecznicza to w 0,21% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (HCO3-Ca). Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, szczególnie przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, na układ moczowy przy kamicy nerkowej, a także wspomaga leczenie przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, oraz cukrzycy i dny moczanowej.
Potocznie nazywana Wodą spod Krzyża, Ujęcie znajduje się w Muszynie przy ulicy Grunwaldzkiej, w odległości ok. 400 m od kościoła parafialnego pw. św. Józefa, w kierunku Krynicy Zdrój. Jajstarsze źródło w regionie. Już w 1878 r. badano skład chemiczny pochodzącej z niego wody mineralnej. Źródło wypływa ze zbocza doliny Muszynki. Udostępniona woda to w 0,31% szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowa (HCO3-Ca-Mg). Ujęta z głębokości około 2 m poniżej powierzchni terenu, woda „Grunwald” posiada dużą zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla. Woda mineralna ma właściwości korzystnie wpływające na przewód pokarmowy czy też drogi moczowe.
W skład kompleksu zlokalizowanego przy ul. Kity i Krzywej wchodzą Dwór Starostów Muszyńskich, dawny zajazd, a dziś dom kultury i miejsce spotkań artystów, organizacji przedstawień, koncertów czy kameralnych wystąpień ludzi kultury i sztuki. Kawiarnia – to tradycja w nowej odsłonie.
Na terenie Parku odnajdziemy również Dom Garncarza. W tym ostatnim można zaznajomić się z różnym rzemiosłem dawnych muszyńskich mieszczan. Można tu także spróbować swoich sił w lepieniu przeróżnych naczyń z gliny. Całość dopełnia wspaniały ogród nawiązujący do tego, który był opisywany w starych dokumentach jeszcze za czasów dawnego Państwa Muszyńskiego.
To pomnik przyrody nieożywionej im. Prof. Henryka Świdzińskiego
Mofeta usytuowana jest w dnie bagnistego koryta potoku Złockiego. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m², wydobywają się nieustannie w dzień i w nocy różnej wielkości i ze zmienną częstotliwością bąble CO2.
W rejonie tym występuje kilka źródeł wód mineralnych. Największe nazwane jest Bulgotką, Kolejne to Zatopione – pokryte jest wodą potoku. Występuje tu również samotna sucha ekshalacja dwutlenku węgla zwana Dychawką. Nazwy te doskonale obrazują ich charakterystyczne cechy, gdyż pękające bąble wydają syczące i bulgoczące odgłosy, a z pozbawionej wody Dychawki słychać „oddech” ziemi.
Wydobywający się gaz odznacza się bardzo wysoką zawartością CO2, wynoszącą 94,3 %, a w jego składzie znajduje się również N2 – 4,17 % i O2 – 0,44 %. Na wyjątkowo atrakcyjną oprawę mofety wpływa bulgoczące rdzawożółte błoto, kolorystycznie kontrastujące z porastającą je intensywnie zieloną, niskopienną roślinnością.
Rezerwat powstał w 1919 r. i zajmuje powierzchnię 100,38 ha. Przez rezerwat prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna, oznaczona biało-zielonym kwadracikiem. Znajdziemy tam siedem przystanków tematycznych.
Spacerując po lesie lipowym na 2-3 godziny można skutecznie zapomnieć o pędzie cywilizacji, hałasie, zrelaksować się i odpocząć od zgiełku miast. Spotkać tu można niezwykłe gatunki zwierząt: żbik, muchołówka białoszyja, bociana czarnego oraz salamandrę plamistą. Codziennością są domownicy lasu : sarna, lis, borsuk, dzik, liczne ptaki i owady.
„Las Lipowy Obrożyska” warto odwiedzić o każdej porze roku, a jest on naprawdę blisko, niemal w centrum Muszyny.
Leśne jeziorko położone na zboczach Malnika i Czarnych Garbów na północny wschód od centrum Muszyny. Nazwa młaka, które użyte jest w nazwie wprowadza w błąd gdyż oznacza, bowiem miejsce podmokłe, bagienne.
Dopiero gdy dotrzemy na miejsce, przedzierając się szlakiem w lesie, zobaczymy niewielkie jeziorko o ciemnej, niemal czarnej toni, w której niczym w lustrze odbijają się jodły i i inne drzewostany. Cudownie również odbija się w toni niebo. Czarna Młaka jest unikalnym w Beskidach górskim jeziorkiem, które powstało wskutek osunięcia się zbocza góry. Osuwisko niczym tama zablokowało odpływ i dało początek zbiornikowi. Wydarzenie to miało miejsce osiem lub dziewięć stuleci temu.
Ze względu na położenie w obszarze chronionym, do schroniska nie ma dojazdu samochodem. Łatwo dostać się tu można pieszo lub rowerem drogą leśną od strony Szczawnika (ok. 6 km) albo drogą leśną tzw. spychaczówką z Wierchomli Małej (ok. 5 km), pieszo czarnym szlakiem z Wierchomli (1 godz.) lub od górnej stacji wyciągu krzesełkowego z Wierchomli (25 min).
Schronisko leży w wyjątkowo atrakcyjnej okolicy. Położone jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Tereny te znane są z licznych wód mineralnych i uzdrowisk. Wędrować można tu pieszo i na nartach licznymi szlakami turystycznymi, drogami leśnymi i polanami. Dla miłośników dwóch kółek wyznakowano szlaki rowerowe.
Amatorzy panoram nasycą wzrok rozległymi widokami na polskie i słowackie Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie, Pasmo Radziejowej i Lubovnanską Vrchovinę.
Amfiteatr w Muszynie to centrum życia kulturalnego miasta Muszyna. Właśnie w tym miejscu odbywają się niezapomniane koncerty, imprezy charytatywne oraz liczne imprezy plenerowe jak również tematyczne festyny i przedstawienia. To miejsce spotkań wielu gwiazd polskiej sceny artystycznej.
Święto dzieci Gór, cykliczne Święto Wody Mineralnej, Jesień Popradzka, Dzień Dziecka, czy inne coroczne wielkie imprezy przyciągają tłumy turystów i cieszą się zainteresowaniem od wielu lat.